Vysílačky – jak vybrat tu nejhodnější

Vysílačky se hodí pro zajištění organizace sportovních a kulturních akcíVysílačky nebo jinak radiostanice jsou rozhodně užitečným pomocníkem, který umožňuje komunikovat celým skupinám uživatelů. Na trhu jsou k dispozici v  celé řadě provedení výrobci z celého světa dnes nabízí stovky různých modelů. Pro běžného uživatele je náročné se v nabídce zorientovat. Komplikovaný je i výběr pomocí různých srovnávačů. Obvykle se totiž srovnává pouze cena. Je však třeba srovnávat srovnatelné z hlediska použití, provedení kvality a technických parametrů. Recenze uživatelů bývají rovněž málo použitelné. Většinou se jedná o subjektivní poznatky a zkušenosti s jedním konkrétním modelem. Na recenzi od uživatele, který dané problematice rozumí a umí různé výrobky srovnat a ohodnotit narazíte zřídka.Srovnávač můžete využít, jestliže už víte co chcete. Proto jsme pro vás připravili stručného průvodce výběrem těchto komunikačních prostředků. Jestliže si přesto nebudete jisti svým výběrem neváhejte Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., kteří vám s výběrem pomohou.

Průvodce výběrem vysílačky

Při výběru vysílačky si zkuste odpovědět na následující otázky:

 • K jakému účelu je budete používat?
 • Budete je využívat pouze příležitostně nebo každý den
 • V jakém prostředí je budete využívat? – prach, vlhkost, nárazy, vibrace, výbušné prostředí
 • Budete je využívat lokálně na určitém území například areál podniku, město, nebo oblast?
 • Jaký potřebujete dosah, na jakou maximální vzdálenost potřebujete komunikovat?
 • Kde chcete vysílačky využívat a povolení k provozu radiové sítě?
  • Provozovat na frekvencích podle veřejného oprávnění
  • Vlastní radiová síť
 • Budete je využívat v rámci nějaké existující radiové sítě nebo organizace?
 • Budete chtít používat i vozidlové vysílačky?
 • Jak dlouho by měly vysílačky vydržet v provozu?
 • Potřebujete mít hovory zabezpečeny proti odposlechu?
 • Potřebujete bezpečnostní funkce jako je GPS, ManDown, nouzové volání?

K jakému účelu budete vysílačky používat?

Účel je samozřejmě zásadní. Podmínky použití mohou zahrnovat legislativní požadavky a normy např. ATEX, požadavky na zabezpečení přenášených informací, podmínky prostředí (prach, vlkost, teplotní rozsah), důležitá je intenzita používání, požadovaná výdrž v provozu atd. Podle účelu použití mohu mít radiostanice specifické technické vlastnosti a konfiguraci. Lze uvést například letecké nebo námořní radiostanice, případně i volně použitelné PMR446. Pro základní rozhodnutí o vhodnosti použití dané vysílačky můžete použit naše rozdělení podle oboru zájmu. Další otázky s touto první souvisí.

Budete je využívat příležitostně nebo každý den?

Vysílačky se jako každé jiné zboží vyrábí v různé kvalitě. Kvalita, jak známo, něco stojí. Pro občasné použití si vystačíte s jednodušší aplikace si vystačíte s levnějším zbožím, které ovšem i tak musí splňovat veškeré požadavky k provozu na území ČR potažmo EU. U vysílaček pro občasné použití například pominete, že používají tužkové baterie nebo akumulátory. Při pravidelném není jejich používání levné ani komfortní. Stejně je to s provedením. Levné provedení se rychle opotřebuje, neodolá častému či tvrdšímu zacházení a nutí vás pořídit další zboží. Levnější vysílačky nabízí často horší kvalitu zvuku.

V jakém prostředí ho budete ho používat?

Budete-li chtít vysílačky používat v náročnějším prostředí je třeba si všímat parametrů prostředí jako je rozsah pracovních teplot, odolnost proti prachu a vodě definované normou IP. Pro určení odolnosti proti nárazům a vibracím se používá norma MIL-STD 810. Jestliže bude třeba používat vysílačky v prostředí s nebezpečnými plyny a prachem, budete potřebovat zařízení odpovídající specifikaci ATEX. Tato norma definuje řadu dalších parametrů pro různá prostředí a úrovně nebezpečí. Je třeba ověřit, že radiostanice odpovídá ve všech parametrech.

Jaký potřebujete dosah, na jakou maximální vzdálenost potřebujete komunikovat?

Nevěřte reklamním trikům o dosahu vysílaček v řádu desítek kilometrů. Fyzikální zákony platí pro všechny. Parametry vysílaček definují normy. Provedení výrobku se může lišit, ale reálný dosah přenosné vysílačky při komunikaci v přímém či jinak direktním režimu v pásmech VHF nebo UHF je 1 – 2 km. Dosah nelze přesně stanovit. Zásadní je profil terénu, zástavba ve městech. Následující článek obsahuje podrobnější informace k dosahu vysílaček. Dosah vysílaček lze významně rozšířit pomocí vybudování radiové sítě se základnovými stanicemi, podobně jako to řeší sítě mobilních operátorů. Prostřednictvím takové infrastruktury je možné pokrýt třeba i celé území státu.

Kde chcete vysílačky využívat?  Povolení k provozu radiové sítě

Vysílačky pracují na určité frekvenci či jinak kmitočtu. Použití frekvencí je regulováno. Správu kmitočtového spektra v ČR zabezpečuje ČTU. Pro větší radiové sítě je určitě vhodné použít individuální povolení k provozu radiové sítě, na jehož základě ČTU přidělí frekvence vyhrazené pouze vaši síť. Takto povolená radiová síť je lokalizována na určité území. S vyřízením povolení k provozu radiové sítě jsme Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Individuální oprávnění není ve všech případech nutné. Existuje několik možnosti, jak používat vysílačky podle veřejného oprávnění. V rámci těchto povolení lze vysílačky používat na celém území ČR nebo EU, je však třeba respektovat podmínky těchto povolení. Následující článek obsahuje podrobnější informace k povolení provozu vysílaček.

Budete je využívat v rámci nějaké existující radiové sítě nebo organizace?

Tento bod souvisí s předcházejícím. Vysílačky lze provozovat se souhlasem vlastníka povolení v jeho radiové síti. Běžné to je třeba v případě dobrovolných hasičů, kteří využívají frekvence povolené profesionálním jednotkám. V tomto případě tedy nemusíte mít zvláštní povolení k provozu radiové sítě. Je třeba respektovat podmínky povolení a podmínky vlastníka povolení, které mohou zahrnovat technické požadavky na používaná zařízení, používání přidělených volacích znaků, selektivních voleb atd.

Budete chtít používat i vozidlové vysílačky?

Vozidlové radiostanice umožňují používat vyšší výkon a lepší anténu a lze tedy komunikovat na delší vzdálenost. S výjimkou CB radiostanic v pásmu 27 MHz však jejich používání vyžaduje individuální oprávnění nebo provoz v radiové síti jiného provozovatele, jak je uvedeno v předchozím bodu. Provoz podle povolení PMR446 nebo veřejného oprávnění ČTU VO-R-16-08-2005-28 není možný.

Jak dlouho by měly vysílačky vydržet v provozu?

Jestliže budete chtít přenosné vysílačky používat v zaměstnání měla by jejich baterie vydržet v provozu minimálně celou jednu pracovní směnu tedy 8 – 12 hodin. Pro profesionální využití nejsou vhodné tužkové baterie. Z technologického hlediska je výhodnější Li-Ion baterie – vyšší kapacita, nižší hmotnost, lepší chování v mrazu. Levnější vysílačky často nemají procesorem řízené nabíječky akumulátorů. To má za následek pomalé nabíjení a rovněž přebíjení akumulátorů, které významně zkracuje jejich životnost. Následující článek obsahuje další informace k bateriím pro moderní vysílačky.

Potřebujete mít hovory zabezpečeny proti odposlechu?

Pracuje-li vaše organizace s důvěrnými nebo osobními informacemi, je třeba je chránit i při komunikaci pomocí vysílačky před zneužitím. Vysílačky odposlouchávat lze a to i ty digitální. Při přenosu důvěrných informací je důležité používat šifrování. Zabezpečení komunikace analogových vysílaček je komplikované a nákladné. Pokročilé šifrovací technologie nabízí digitální standardy DMR nebo TETRA. V zabezpečení hovorů a dat šifrováním jsou značné rozdíly. Nabízí se proprietární i standardizované metody a konkrétní řešení je vhodné konzultovat s odborníkem.

Potřebujete bezpečnostní funkce jako je GPS, ManDown, nouzové volání?

Moderní digitální radiostanice nabízí řadu užitečných funkcí. K dispozici může být online sledování polohy prostřednictvím GPS, pokročilé řízení hovoru, nouzové volání s prioritou a přerušením probíhajícího hovoru, bezpečnostní funkce ManDown apod.  V následujícím článku jsou stručně shrnuty hlavní výhody použití digitálního standardu DMR.